2018/05/14 Nové číslo 5-6/2018

Nové číslo už v predaji

2018/03/19 Chcete pomôcť časopisu?

Venujte 2%

2018/01/11 PREDPLATNÉ 2018

Ročné predplatné 2018

 

Staršie novinky >

Vyberáme z archívu

Návraty pamäti

Byzantský kupec si vybral malebné miestoKeď ma pred pätnástimi rokmi zvedavosť zaviala do Zemianskeho Vrbovka, po jeho slávnom poklade som tam nenašiel ani stopu. Teraz som sa to pokúsil napraviť. Ba ačosi som tam vtedy predsa len našiel. Staručký kronikár Ján Šuľa ma zaviedol na pole za dedinou a označil mi anonymné miesto, kde bol 7. mája 1937 objavený jeden z našich najvýznamnejších archeologických nálezov. Stalo sa tak vďaka roľníkovi Jánovi Štimelovi, ktorý sa spolu so svojím bratom Pavlom, jeho manželkou a slúžkou pobral aj v to piatkové ráno čistiť svoje polia od starých kamenných hroblí. Vtedajšia vláda takúto pôdnu melioráciu podporovala nemalými dotáciami. Keď sa Ján vari po stý raz zohol po ďalší kameň, zazrel akési sčerneté plechy... V tej chvíli sa zrodil Poklad byzantského kupca.    

Veľká vojna očami slovenského „Švejka“

Storočnicu ukončenia prvej svetovej vojny si mnohé akademické a kultúrne inštitúcie pripomenuli konferenciami, prednáškami, výstavami, rozhlasovými a televíznymi reláciami i bohatou publikačnou činnosťou. V časopisoch či knižne vyšlo aj niekoľko denníkov príslušníkov rakúsko-uhorskej armády pochádzajúcich z územia Slovenska. Za najhodnotnejšie považujem zápisky Samuela Činčuráka z obce Ozdín v dnešnom okrese Poltár. 

Príbeh Udavy

Výraznú bradavicu, ktorú vytvára kontúra slovensko-poľskej štátnej hranice neďaleko filmovo známej obce Osadné, nájdeme ľahko na každej mape. Dnes ju už celú vypĺňa rezervácia Udava. Nebolo to tak ale vždy. Práve tu sa pred sedemnástimi rokmi začal odohrávať zaujímavý zápas o lepšiu krajinu. Jeho výsledok nám v súčasnosti v priamom prenose ponúka sama príroda. 

Náhodná fotka z galérie

belianske-tatry.jpg
Galéria: Slovensko
Lokalita: Slovensko
Rok: 2014
Autor: archív, redakcia Krásy Slovenska
Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk