Samička viac škrieka

Keby nás videl nezainteresovaný človek, určite by bol fascinovaný. Alebo vystrašený. Skupinka tridsiatich prevažne dospelých ľudí stojí v noci v lesoparku, takmer ani nedýcha a skúmavo a sústredene upiera pohľad do tmy. No v skutočnosti nie je za tým nič znepokojivé. Prišli sme počúvať a pozorovať sovy. 

2a.jpg 


Múdry ako sova neplatí

Ste oveľa disciplinovanejší, včera tu boli samé deti a všetky mi svietili baterkami do očí,“ pochváli nás sprievodca, ornitológ Ján Dobšovič. Pre istotu svietime len minimálne, aby sme náhodou sovy neodplašili, a ideme po jeho stopách ticho a ostražito. Občas zastaneme, dostaneme krátku prednášku, s akými sovami sa u nás môžeme stretnúť, ako žijú, a náš sprievodca sa pokúša nejakú k nám prilákať. Zvukovou nahrávkou, ale aj vlastným hlasom. Samca sovy napodobňuje, samičku má nahratú. „Samička viac škrieka,“ vysvetľuje rozdiel.

Z lesoparku sa ozve zavrešťanie. „To nebola sova, ale pokus to bol dobrý,“ ocení. Hluk hlavného mesta dolieha aj sem. Vždy, keď zahúka sanitka, veríme, že ide o sovu. Dozvedáme sa, že na Slovensku žije desať druhov sov a že prirovnanie múdry ako sova je len mýtus. Vychádza z toho, že sovy majú akoby závoj, výraznú tvárovú masku, veľké oči, zasadené dopredu tak ako človek.

Počuli ste?“ pýta sa náš sprievodca. Musela by som klamať, tak som radšej ticho. „Ja som počul, ale bolo to ďaleko, asi tri kilometre,“ sebaisto hovorí mame malý chlapec. No po hodine, čo chodíme lesoparkom a sovy sa nám veľmi neozývajú, si už začína zúfať. „Musíš niečo vydržať!“ motivuje ho mama.

 

Trpezlivosť sovy prináša

Ako sa večer čoraz viac mení na noc, sovy sa preberajú k životu a počuť ich húkanie. Napriek snahe sa nám ešte žiadnu nepodarilo zazrieť. Robia si z nás dobrý deň alebo, lepšie povedané, dobrý večer. Ozývajú sa z miest, z ktorých sme práve odišli.

Tadiaľ, kde sme predtým obchádzali blato opatrne po kraji chodníčka, teraz prebehneme ako stádo diviakov. Srdce nám piští pri pohľade na tmavú „guču“ na strome nad nami, no len čo sa stihneme zorientovať, „guča“ preletí na opačnú stranu za cestu. Ján Dobšovič vábi, čo mu hrdlo a nahrávka stačia, ale sova sa späť zrejme nechystá. Na druhej strane sa podľa zvukov začína pravá zábava. Sovy húkajú v jednom kuse. „Sú tam dva samce a jedna samička. Minimálne,“ objasňuje náš sprievodca.

Nič sa nedá robiť. Veľká túžba sovu uvidieť nám nedovolí len tak to po hodine a pol zabaliť a opäť prechádzame na druhú stranu. Sovy hlasno húkajú, je to čistá radosť počúvať ich v tmavom lesoparku. Čo najtichšie sa štveráme do kopčeka a zrak upierame na tmavé konáre. A je tam! Svetlo baterky osvieti sovu sediacu v korune stromu a vzápätí ju vidíme v letku. Nároční účastníci našej vychádzky môžu mať srdce na mieste a v duchu si zo zoznamu videných odškrtnúť ďalšieho lesného tvora. Nám ostatným by stačila aj prechádzka na pomedzí večera a noci, tichý les a húkanie nášho sprievodcu. A vedomie, že ľudí príroda a život v nej stále zaujíma. Aj na okraji hlavného mesta...

 

Prírode sa rozkázať nedá

Sovy sú populárne, trochu tajomné, a človek je prirodzene veľmi zvedavý. Tak sme sa rozhodli pripraviť ich pozorovanie. Pokiaľ to robíme rozumne, sovám to neublíži a nočnú prírodu priblížime ľuďom,“ vysvetľuje Ján Dobšovič z cestovnej kancelárie watching.sk. Sovu osvietia len na chvíľku, používajú červené svetlo, ktoré nie je také agresívne a nesvietia jej do očí.

Od začiatku „prechádzky so sovami“ je jasné, že ornitológovi veľmi záleží na tom, aby účastníci sovu aspoň počuli. Pred večerným pozorovaním si terén obehne aj sólovo, aby mal prehľad, kde je najväčšia pravdepodobnosť sovy zazrieť. No už sa stalo, že sa sovy neukázali. Niektorých účastníkov pozorovania to zamrzí, no väčšina pochopí. „Je to živá príroda a nedá sa jej rozkázať. Tento rok ma sovy často nechali vytrápiť až do poslednej chvíle. Viacerí odišli, zostalo len zopár trpezlivých pozorovateľov, keď sa nám ukázali. Bolo mi veľmi ľúto, že ostatní ich nevideli,“ vyznáva sa.

Najlepším zážitkom pre Jána Dobšoviča bolo pozorovanie sovy dlhochvostej, ktorá sa dá vidieť aj cez deň. „Prvýkrát som ju videl na Poľane. Mal som vtedy veľké šťastie. Išli sme po náučnom chodníku a zrazu na jednom paneli sedela táto sova a dole na ňom bola vyobrazená. Bol to veľmi silný zážitok,“ spomína.

 

Mláďatá poznajú po hlase

Okrem jedinej sťahovavej sovy, výrika, začínajú sovy u nás hniezdiť veľmi skoro. Sovu obyčajnú najlepšie vidieť a počuť už od januára až do začiatku marca, v období toku. Koncom marca začína sedieť na vajíčkach a vtedy stíchne. Takto to prebieha najmä v teplejších oblastiach na juhu Slovenska.

Na severe je obdobie toku trochu posunuté a žijú tam aj iné druhy sov, ktoré sa zvyknú ozývať až do konca apríla a niekedy aj v máji. „Keď samice sadnú na vajcia, sovy stíchnu, lebo už nemusia obhajovať teritórium. Energiu môžu využiť na iné činnosti, neskôr najmä na kŕmenie mláďat,“ vysvetľuje ornitológ, kedy by sme na sovie húkanie čakali márne.

V máji a júni potom prichádza druhé obdobie, keď sa z lesa ozývajú len mláďatá, ktoré si vyžadujú potravu. Na napodobňovanie ich hlasu však sovy v tomto období bližšie nepriletia. Nalákať na „falošný“ zvuk sa nedajú, svoje mláďatá poznajú úplne dokonale. Na jeseň sa opäť začínajú ozývať a vyznačovať si teritórium, takže aj vtedy je možné ich pozorovať.

 

Rysy a vlky dajú zabrať

Cieľom cestovnej kancelárie watching.sk je spopularizovať prírodu, pozorovanie vtáctva a divočiny. „Práve turizmus v rozumnej miere môže prispieť k ochrane prírody, veď takých príkladov je viac. Asi najznámejším je Afrika a safari,“ tvrdí.

Na ktoré pozorovanie sa najviac teší Ján Dobšovič? „Ak všetko vyjde, tak na zájazd do Bielovežského národného parku v Poľsku na hranici s Ukrajinou. Tam by sme mohli vidieť jednu z posledných populácii zubra európskeho,“ hovorí.

Najzložitejšími býva pozorovanie najmenej početných, najplachejších zvierat a tých, ktoré sú aktívne najmä v noci. „Medzi najťažšie oriešky patria asi rysy, prípadne vlky, kde prakticky nevieme zaručiť ich pozorovanie. Vieme skoro sto percentne zaručiť počúvanie vlčieho zavýjania či stopovanie týchto druhov,“ vysvetľuje. Z vtákov je podľa neho asi najťažšie pozorovanie hlucháňa.

 

Zaujímavosti o sovách

Sova dlhochvostá, naša najnebezpečnejšia sova, je schopná pri obrane hniezda zaútočiť aj na človeka.

Pôtik kapcavý žije v ihličnatých, zmiešaných lesoch, v dutinách po tesárovi.          

Sovy vedia otáčať hlavu o 180 stupňov. Majú oči v prednej časti hlavy a ak im hrozí nebezpečenstvo, vedia sa otočiť bez toho, aby museli otočiť celé telo.

Sovy zatvárajú oči zhora. Ostatné vtáky majú viečka odspodu smerom hore.

Plamienka driemavá , naša najkrajšia a najohrozenejšia sova má asi najškaredší hlas. Znie to akoby chrčala.

Kuvičok vrabčí je naša najmenšia sovička, je veľká asi ako sýkorka a dokáže ju aj uloviť.

Jediná sťahovavá sova, ktorá žije u nás sa volá výrik. Žije v parkoch a sadoch.

Najväčšou sovou u nás je výr skalný.

Najpočetnejšími sú sova obyčajná (lesná), ktorá hniezdi v lesoch, a myšiarka ušatá, ktorá hniezdi v remízkach medzi poliami, ale aj v parkoch. Ich početnosť je porovnateľná 2 500 – 4 000 párov.

Najmenej početnou a asi najohrozenejšou je plamienka driemavá, ktorej početnosť môže byť na úrovni do 100 párov.

Medzi najmenej početné patria aj myšiarky močiarne, ktoré v niektorých rokoch na Slovensku nehniezdia, ale zimuje tu početná populácia.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

 • wbuywatch | Predmet: ALARM REPEATER collection 403.OM.0123.RX Hublot watches [c5e1] - $227.00 : Professional replica watches stores, watchesworld.top | 2017-10-16 10:51:09

  [url=http://www.watchesworld.top/]swiss replica watches aaa+
  [url=http://www.watchesworld.top/]swiss replica watches
  watches
  watches
  swiss Mechanical movement replica watches


  ALARM REPEATER collection 403.OM.0123.RX Hublot watches [c5e1] - $227.00 : Professional replica watches stores, watchesworld.top
  US Dollar
  Euro
  GB Pound
  Canadian Dollar
  Australian Dollar
  Jappen Yen
  Norske Krone
  Swedish Krone
  Danish Krone
  CNY

  Categories

  Repica Hublot New
  Hublot Watches
  Big Bang collection
  38MM Series
  41MM Series
  44MM Series
  AERO BANG series
  ALARM REPEATER series
  ALL BLACK series
  BI-RETROGRADE CHRONO Series
  Big Bang 48 mm series
  BLACK FLUO series
  BLACK MAGIC series
  BOA BANG series
  BRODERIE series
  CARBON series
  CAVIAR series
  DEPECHE MODE limited edition series
  FERRARI Ferrari series
  GOLD CAVIAR series
  GOLD series
  JEANS series
  LIMITED EDITION series
  PERPETUAL CALENDAR series
  Pop Art series
  POP ART series
  SHINY series
  STEEL CAVIAR series
  STEEL series
  TOURBILLON POWER RESERVE 5 DAYS Series
  TUTTI FRUTTI Fruit Series
  UNICO Series
  ZEBRA zebra series
  Classic Fusion Collection
  King Supreme Collection
  MASTERPIECE collection
  MP Collection
  SPIRIT OF BIG BANG collection
  STEEL WHITE collection
  ZIRCONIUM collection
  Repica Audemars Piguet New
  New Omega Watches
  New Rolex Watches
  Repica Breitling New
  Repica Longines New
  Repica Tag Heuer New
  Replica Audemars Piguet
  Replica Bell & Ross
  Replica Breitling
  Replica Hublot
  Replica Longines
  Replica Omega
  Replica Rolex
  Replica Tag Heuer
  Featured -   [more]
  Replica Great Bell & Ross BR 01 92 Airborne AAA Watches [900a]$1,200.00  $205.00Save: 83% offReplica Great Bell & Ross BR 01 92 Automatic With Black Dial Yellow Marking 46x46mm AAA Watches [51ad]$1,203.00  $209.00Save: 83% offReplica Great Bell & Ross BR 01 92 Automatic With White Dial 46x46mm AAA Watches [61d5]$1,200.00  $213.00Save: 82% off
  Home :: 
  Repica Hublot New :: 
  Hublot Watches :: 
  Big Bang collection :: 
  ALARM REPEATER series :: 
  ALARM REPEATER collection 403.OM.0123.RX Hublot watches [c5e1]  .jqzoom{

  float:left;

  position:relative;

  padding:0px;

  cursor:pointer;
  width:301px;
  height:450px;
  }  ALARM REPEATER collection 403.OM.0123.RX Hublot watches [c5e1]


  $2,145.00  $227.00Save: 89% off
  Add to Cart:
  Description
  Basic InformationCorrection

  Numbering:403.OM.0123.RX
  Brand:Hublot
  series:Big explosion


  Movement type:Manual mechanicalgender:Menrelease time:2015
  Limited number:250


  priceProvide accurate price, error correction

  price:No
  EUR:No
  HK:No

  NOTE: The above is the official media, the public price (for reference only), please consult your local stores, more >>  MovementCorrection

  Production Manufacturer:Hublot
  Movement Type:HUB 5003
  Vibration frequency:28800 the number of oscillations per hour
  Power reserve:72 hours
  ExteriorCorrection

  Table diameter:45.5 mm
  Case material:18k Rose Gold
  Color of the dial:Dark gray
  Shape of the dial:Round
  Table Mirror Material:Sapphire crystal glass
  Strap Color:black
  Strap Material:rubber
  Clasp Type:Folding clasp
  Clasp Material:18k Rose Gold
  Back through:Back through
  Water depth:30 meters  FeaturesCorrection


  GMT


  Related Products
  ALARM REPEATER collection 403.NM.0123.RX Hublot watches [d1d4]  ALARM REPEATER collection 403.OM.0123.RX Hublot watches [c5e1]
  Home
  Shipping
  Wholesale
  Order Tracking
  Coupons
  Payment Methods
  Contact Us


  REPLICA OMEGA
  REPLICA PATEK PHILIPPE
  REPLICA ROLEX
  REPLICA WATCHES
  REPLICA BREITLING
  Copyright © 2012-2015 All Rights Reserved.


  swiss replica watches aaa+
  swiss replica watches

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk