Slovenské orchidey (2)

Číslo: 2017/94/9-10 Diskusia: 1 komentárov
Rubrika: Flóra Strana: 52
Autor: Milan Zajac
Autor fotiek: Milan Zajac

V dnešnom pokračovaní nášho seriálu o slovenských orchideách si bližšie predstavíme početnú skupinu druhov, ktoré osídľujú lúčne a pasienkové biotopy. Vo všeobecnosti platí, že najväčšia skupina európskych druhov orchideí rastie práve v týchto biotopoch. Orchidey však nenájdeme na hocijakej lúke, na vytvorenie vhodných podmienok musia byť splnené určité predpoklady, ktoré súvisia predovšetkým s obhospodarovaním krajiny v minulosti.

02.jpg 


Lúčne druhy orchideí

Slovensko je krajinou lesov, ktoré pokrývali ešte v stredoveku takmer celé naše územie. Výnimkou boli len biotopy, kde extrémne lokálne podmienky znemožňovali existenciu lesa. K týmto biotopom patria predovšetkým alpínske lúky nad hornou hranicou lesa, stepi, lesostepi, močiare a rašeliniská. Rovnako ako pre les, aj pre mnohé druhy lúčnych orchideí, sú to miesta s nevhodnými životnými podmienkami.

Ako sa k nám teda dostali? Odpoveď na túto otázku môže byť prekvapujúca: je za to zodpovedný hlavne človek. Počas neolitickej revolúcie totiž došlo k prudkému rozvoju poľnohospodárstva a domestifikácii zvierat, z človeka zberača a lovca sa stal človek poľnohospodár a chovateľ. U nás sa však pôvodné obyvateľstvo sústreďovalo najmä v nížinách a kotlinách a karpatské pralesy pretrvali v takmer nezmenenej forme až do stredoveku. K výraznému odlesňovaniu začalo dochádzať až od 12. storočia vplyvom nemeckej, valašskej a kopaničiarskej kolonizácie. Postupne uvoľnené ekologické niky boli ideálne práve pre veľký počet lúčnych druhov rastlín, ktoré ich obsadili. Vhodné podmienky na rast im počas mnohých stáročí zabezpečovalo predovšetkým ekologické hospodárstvo bez používania chemických prostriedkov. Pravidelné kosenie alebo extenzívne pasenie bránilo nástupu konkurenčne silnejších rastlín.

V súčasnosti už situácia nie je taká ideálna ako v minulosti. Z malých, mozaikovitých a druhovo veľmi rôznorodých políčok, lúk a pasienkov sa vplyvom kolektivizácie poľnohospodárstva v minulom storočí stali obrovské, monotónne plantáže, kde dominuje väčšinou len niekoľko konkurenčne silných, často dosádzaných druhov. Ďalším negatívnym činiteľom je chemizácia poľnohospodárstva, na ktorú sú veľmi citlivé najmä konkurenčne slabé druhy a už aj pri malej zmene chemických podmienok na lokalite rýchlo miznú. Na obrovských plochách sa už orchidey neobjavia pravdepodobne nikdy, o to viac by sme mali venovať pozornosť lúkam a pasienkom, kde ešte stále nachádzajú vhodné podmienky na svoj rast. Takýchto lokalít je však stále menej a menej aj vplyvom ústupu tradičného hospodárenia v tých častiach Slovenska, kde ešte pred pár desaťročiami prekvitalo. Koscov nahradili v lepšom prípade ťažké mechanizmy, v horšom ostávajú lúky nepokosené, vystavené napospas sukcesii. Treba však zdôrazniť, že aj keď sa lúka pokosí, v mnohých prípadoch sa pokosená biomasa neodstráni. Na lúke sa tak vytvorí pre konkurenčne slabé druhy často neprekonateľná vrstva stariny, čo vedie len k ďalšiemu rozširovaniu bezcenných kozmopolitov. Pasienky zasa ostávajú nepasené a zarastajú, v opačnom prípade bývajú prepásané a pôdny kryt narušený zošľapom i nadmerným prehnojením exkrementmi.

Vplyvom absencie manažmentu sa k slovu dostáva sukcesia – les si chce zobrať, čo bolo pred príchodom človeka jeho. Otázkou ostáva, ako sa postaviť k ochrane druhov, ktoré sa k nám rozšírili vlastne vďaka činnosti človeka. Niektorí zastávajú myšlienku obnovy prirodzenej vegetácie, teda lesa, na čo najväčšom území, pre ostatných je však odpoveď jednoznačná: poloprirodzené lúky a pasienky tvoria dôležitú a nenahraditeľnú zložku fytofondu Slovenska, ktorá tu existuje už po stáročia. Len máloktorý štát sa môže pýšiť takou vysokou biologickou diverzitou na takom malom území ako Slovensko. Toto by sme mali mať stále na pamäti, aby sme zachránili toto jedinečné prírodné bohatstvo a rôznorodosť aj pre ďalšie generácie Slovákov.

Poďme si predstaviť aspoň niekoľko typických druhov, s ktorými sa môžeme u nás najčastejšie stretnúť na lúčnych biotopoch. Okrem hmyzovníkov, o ktorých sme písali v predošlom čísle, nájdeme viacero lúčnych druhov v rode vstavač (Orchis). Medzi typických predstaviteľov patrí vstavač mužský poznačený (Orchis mascula subsp. signifera) rastúci najmä na severnom Slovensku na vlhších podhorských a horských lúkach, teplomilnejšie a suchomilnejšie druhy sú vstavač vojenský (Orchis militaris) a vstavač purpurový (Orchis purpurea). Blízke príbuzné vstavačom sú rody červenohlav (Anacamptis) a neotinea (Neotinea). V minulosti boli druhy týchto rodov radené do rodu vstavač a aj dnes ich tam niektorí botanici zaraďujú.

Z rodu červenohlav je najhojnejší červenohlav obyčajný (Anacamptis morio). V minulosti bol jednou z najrozšírenejších slovenských orchideí, ale práve absencia ekologického hospodárenia spôsobila značné zdecimovanie početne veľmi bohatých populácií. Ďalšie dva druhy sú v súčasnosti u nás veľmi vzácne. Červenohlav ploštičný (Anacamptis coriophora) prezradí nepríjemný zápach po plošticiach, od ktorého dostal druhové meno. Červenohlav ihlanovitý (Anacamptis pyramidalis) zasa ľahko spoznáme podľa súkvetia v tvare kužeľa, ktoré je najzreteľnejšie v štádiu rozkvitania. Oba druhy uprednostňujú najmä suchšie lúky, sú konkurenčne veľmi slabé a ich dnešné lokality sú už len žalostným zvyškom z ich pôvodného počtu u nás.

Rod neotinea je u nás zastúpený dvomi druhmi. Neotinea trojzubá (Neotinea tridentata) rastie roztrúsene až vzácne najmä v južnej časti nášho územia. Jej biotopom sú suché, výslnné lúky na vápenci. Neotinea počerná (Neotinea ustulata) sa odlišuje tmavšie sfarbenými okvetnými lístkami prilby a je u nás zastúpená dvomi poddruhmi s odlišnou dobou kvitnutia aj výskytom. Neotinea počerná pravá (N. u. subsp. ustulata) je vzácnejšia, kvitne už od apríla na suchých, slnečných lúkach južného Slovenska, zatiaľ čo neotinea počerná letná (N. u. subsp. aestivalis) kvitne až začiatkom leta a vyskytuje sa na prevažne horských kosených lúkach a pasienkoch, predovšetkým na severnom a strednom Slovensku.

Ďalšie lúčne druhy orchideí môžeme nájsť v rode vstavačovec (Dactylorhiza), päťprstnica (Gymnadenia) a vemenník (Platanthera). Väčšina vstavačovcov je vlhkomilná, tým sa budeme venovať v niektorom z ďalších pokračovaní. Spomenieme aspoň vstavačovec bazový (Dactylorhiza sambucina), ktorý je typickým druhom vlhších kosených podhorských a horských lúk. Má neškvrnité listy a tvorí dve formy: žlto a červeno kvitnúcu. Vyskytuje sa roztrúsene po celom Slovensku, hojnejšie v severnej časti územia.

Z päťprstníc je najhojnejšia päťprstnica obyčajná (Gymnadenia conopsea), ktorá je ešte pomerne bežne rozšírená najmä v horských oblastiach. Vyznačuje sa súkvetím tvoreným desiatkami drobných ružovofialových a silne voňavých kvetov. Z vemenníkov rastú u nás dva druhy, hojnejší je vemenník obyčajný (Platanthera bifolia), ktorý je rozšírený na podobných miestach ako päťprstnica obyčajná. Vyznačuje sa súkvetím žiarivobielych exoticky pôsobiacich kvetov a na báze stonky dvomi vajcovitými listami. Oba posledne spomenuté druhy majú pomerne širokú ekologickú amplitúdu, patria medzi naše najhojnejšie druhy orchideí a ako jedny z mála nie sú chránené zákonom.

Naopak, k najvzácnejším druhom u nás patrí pokrut jesenný (Spiranthes spiralis). Je to drobná rastlina s bielymi kvetmi v typicky špirálovito skrútenom súkvetí. Druhový názov naznačuje, že ako jedna z mála našich orchideí kvitne až v neskorých letných, resp. jesenných mesiacoch. Je viazaný na chudobné lúky, ktoré sú často extenzívne spásané ovcami. V súčasnosti sa vyskytuje už len na niekoľkých lokalitách pri Bratislave, na východnom Slovensku a Kysuciach, kde mu však hrozí vyhynutie.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

 • wbuywatch | Predmet: Tiffany Key Rings : Tiffany Outlet | 2017-10-16 10:50:42

  [url=http://www.tiffanyandcosales.com.cn/]tiffany jewelry
  [url=http://www.tiffanyandcosales.com.cn/]tiffany & co
  tiffany outlet store
  tiffany outlet
  tiffany jewelry outlet

  Tiffany Key Rings : Tiffany Outlet


  US Dollar
  Euro
  GB Pound
  Canadian Dollar
  Australian Dollar
  Jappen Yen
  Norske Krone
  Swedish Krone
  Danish Krone
  CNY

  Categories

  Tiffany Necklaces
  Tiffany Key Rings
  Tiffany Bangle
  Tiffany Bracelets
  Tiffany Cuff Link
  Tiffany Earrings
  Tiffany Golden Jewelry
  Tiffany Pendants
  Tiffany Rings
  Tiffany Sets
  Featured -   [more]
  Tiffany & Co Outlet New 1837 Ring [f6f2]$569.00  $57.00Save: 90% offTiffany Outlet Elsa Peretti Carved Heart Pendant Sets [eb54]$966.00  $99.00Save: 90% offTiffany Outlet Elsa Peretti Sevillana Set [d965]$1,427.00  $102.00Save: 93% off
  Home :: 
  Tiffany Key Rings

  Tiffany Key Rings
  Filter Results by:
  Items starting with ...
  A
  B
  C
  D
  E
  F
  G
  H
  I
  J
  K
  L
  M
  N
  O
  P
  Q
  R
  S
  T
  U
  V
  W
  X
  Y
  Z
  0
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9


  Displaying 1 to 24 (of 32 products)
   1  2  [Next >>]&nbs p;


  Tiffany & Co Fashionable Black Leather Chain [d024]Tiffany Jewelry can make any...$545.00  $60.00Save: 89% off
  Tiffany & Co Outlet Fashionable Bead Chain [b82d]Tiffany Jewelry can make any...$540.00  $66.00Save: 88% off
  Tiffany & Co Outlet Fashionable Box Chain [6a93]Tiffany Jewelry can make any...$529.00  $63.00Save: 88% off
  Tiffany & Co Outlet Fashionable Oval Link Chain [220d]Tiffany Jewelry can make any...$533.00  $62.00Save: 88% off
  Tiffany & Co Outlet Fashionable Snake Chain [9154]Tiffany Jewelry can make any...$530.00  $63.00Save: 88% off
  Tiffany and co Outlet Box Engagement Key Ring jewelry [943f]Tiffany Jewelry can make any...$825.00  $70.00Save: 92% off
  Tiffany and co Outlet Circle Fly Wing Key Ring jewelry [9e23]Tiffany Jewelry can make any...$962.00  $61.00Save: 94% off
  Tiffany and co Outlet Circle With Rectangle Key Ring jewelry [4a47]Tiffany Jewelry can make any...$617.00  $66.00Save: 89% off
  Tiffany and co Outlet Heart Key Ring jewelry [5b3c]Tiffany Jewelry can make any...$820.00  $70.00Save: 91% off
  Tiffany and co Outlet Irregular Shape Key Ring jewelry [cadb]Tiffany Jewelry can make any...$552.00  $68.00Save: 88% off
  Tiffany and co Outlet Jigsaw Fragment Key Ring jewelry [b8a8]Tiffany Jewelry can make any...$1,138.00  $64.00Save: 94% off
  Tiffany And Co Outlet Key Chain Double Heart Mickey Tag [ca14]Tiffany Jewelry can make any...$1,117.00  $64.00Save: 94% off
  Tiffany And Co Outlet Key Chain Double Heart Tag Shape [9853]Tiffany Jewelry can make any...$806.00  $66.00Save: 92% off
  Tiffany And Co Outlet Key Chain Star Shape [b70e]Tiffany Jewelry can make any...$1,055.00  $64.00Save: 94% off
  Tiffany and co Outlet Mickey Hearts Key Ring jewelry [b61c]Tiffany Jewelry can make any...$1,678.00  $66.00Save: 96% off
  Tiffany and co Outlet Peach Please Return To Key Ring jewelry [888f]Tiffany Jewelry can make any...$1,546.00  $62.00Save: 96% off
  Tiffany and co Outlet Peach Shape Heart Key Ring jewelry [36f2]Tiffany Jewelry can make any...$1,954.00  $58.00Save: 97% off
  Tiffany and co Outlet Peach Shape Irregular Pendants Key Ring [b11e]Tiffany Jewelry can make any...$984.00  $65.00Save: 93% off
  Tiffany and co Outlet Please Return To Key Ring jewelry [d9ad]Tiffany Jewelry can make any...$936.00  $65.00Save: 93% off
  Tiffany and co Outlet Stadium Shape 925 1831 Pendants Key Ring j [10db]Tiffany Jewelry can make any...$981.00  $67.00Save: 93% off
  Tiffany and co Outlet Stadium Shape Heart Key Ring jewelry [0a96]Tiffany Jewelry can make any...$1,155.00  $66.00Save: 94% off
  Tiffany and co Outlet Stadium Shape T Shirt Key Ring jewelry [97b2]Tiffany Jewelry can make any...$948.00  $69.00Save: 93% off
  Tiffany and co Outlet Tag Key Ring jewelry [75cf]Tiffany Jewelry can make any...$889.00  $66.00Save: 93% off
  Tiffany and co Outlet Thumb Decussation Key Ring jewelry [a8d4]Tiffany Jewelry can make any...$940.00  $62.00Save: 93% off


  Displaying 1 to 24 (of 32 products)
   1  2  [Next >>]&nbs p;

  Home
     Shipping
     Wholesale
     Order Tracking
     Coupons
     Payment Methods
     Contact Us


  TIFFANY JEWELRY   
  TIFFANY IMITATE   
  TIFFANY DISCOUNT RING   
  TIFFANY CHEAP STOER   
  TIFFANY HIGH IMITATE  

  Copyright © 2012-2014 All Rights Reserved.


  tiffany jewelry
  tiffany & co

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk