Okolo Vodného diela Žilina

Číslo: 2018/95/7-8 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na cyklotúru Strana: 43
Autor: Daniel Kollár
Autor fotiek: Zuzana Kollárová

Sever Žilinskej kotliny v okolí Vodného diela Žilina ponúka viaceré veľmi pekné cyklistické trasy vhodné najmä na výlety pre rodiny s deťmi. Čakajú nás na nej prekrásne scenérie horstva Malej Fatry a očarujúce pohľady na kopaničiarsku krajinu Kysuckej vrchoviny.

p1200856.jpg 


Pohodová a nerušená cykloturistika po hrádzi vodnej nádrže ponúka návštevy viacerých dediniek či Žiliny s bohatou históriou a kultúrnymi pamiatkami. Hrady v Budatíne či Strečne a plavba kompou cez Váh sú ďalšie zážitkové aj poznávacie miesta na tomto okruhu. Pokiaľ ide o dĺžku aj orientáciu, je to ľahký cyklistický okruh vhodný pre všetkých cyklistov a všetky druhy bicyklov. Svojou nenáročnosťou a bezpečnosťou patrí k ideálnym okruhom i pre rodiny s deťmi. Takmer celý vedie po cyklistických chodníkoch s výnimkou krátkeho úseku od Strečna do Varína. Ponúka pohodovú cyklistiku okolo Vodného diela Žilina a zároveň prepája Žilinu so Strečnom.

Mestu Žiline dominuje na sútoku riek Váhu a Kysuce Budatínsky zámok. Počiatky stavby kamenného hradu siahajú do druhej polovice 13. storočia. Jeho najväčšou a zároveň najstaršou časťou je mohutná štvorpodlažná valcovitá románska veža so stavebnými prvkami ranej gotiky, neskôr renesančne upravená. Pôvodne tu stál vodný hrad chrániaci významnú obchodnú cestu do Sliezska. Posledným panovníckym rodom boli Csákyovci, ktorí ho v rokoch 1922 a 1923 zrekonštruovali. Ostatná rekonštrukcia zámku sa uskutočnila v rokoch 2007 až 2016. V súčasnosti je Budatínsky zámok spolu s parkom opäť otvorený pre verejnosť. V zámku si možno prezrieť zbierky Považského múzea s unikátnou expozíciou Drotárske umenie. Krajinársky je zaujímavý aj areál parku, ktorý sa končí pri sútoku Váhu a Kysuce. Pôvodne anglický park založili pravdepodobne v polovici 19. storočia. Rastú tu niektoré exotické dreviny a napríklad jeden z platanov bol vyhlásený za Strom roka 2016.

Po prehliadke zámku a parku prídeme k neďalekému mostu cez Váh v mestskej časti Budatína a zostaneme na pravom brehurieky. Čaká nás jazda po nádhernom cyklistickom chodníku popod masív Dubeňa s novou rozhľadňou a okolo areálu vodáckych športov. Červenou cyklistickou značkou východným smerom prídeme po cyklistickom chodníku až k hati nádrže a prejdeme na druhý breh Váhu. Odbočíme vľavo a ocitneme sa pri bikeparku pre deti s požičovňou kolobežiek. Ďalej po cyklistickom chodníku míňame viaceré rybárske chatky a neustále sa kocháme pohľadmi na malofatranské končiare. Onedlho prídeme k malej zátoke s peknou reštauráciou a za zátokou pokračujeme okolo kaplnky a malej vkusne urobenej kalvárie stojacej nad zatopenou časťou Mojšovej Lúčky a nad lávkou do Mojšu. Východným smerom opäť po cyklistickom chodníku po hrádzi pokračujeme až k obci Strečno. Okrajom obce a popri Váhu prídeme až pod bralo hradu Strečno.

Po krátkom občerstvení a oddychu máme na výber, či prejdeme lávkou alebo kompou na druhú stranu rieky do Nezbudskej Lúčky. Tam odbočíme doľava a  červená cyklistická značka nás prevedie okolo železničnej stanice Strečno. Onedlho prídeme až do Varína ku kostolu, kde pred 330 rokmi pokrstili Juraja Jánošíka. Pred kostolom odbočíme doľava a čaká nás opäť pohodlná jazda po hrádzi vodného diela až do Mojša. Hneď pri hrádzi nás očarí bufet, ktorý vyzerá ako drevená plachetnica. Či chceme či nechceme, priam vyzýva, aby sme sa pri ňom zastavili, oddýchli si a občerstvili sa. Nemusí pritom chýbať ani porcia chutnej zmrzliny.

Na záver máme pred sebou opäť príjemnú jazdu po hrádzi cyklistickým chodníkom k hati a od nej už povedľa Váhu po známej trase, k mostu cez Váh, kde sme začínali. Nenáročný, ani nie 30 kilometrový okruh je naozaj pohodovým výletom a ocenia ho aj naše malé ratolesti, určite ich na trase upúta množstvo zaujímavostí.

 

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk