Muránskou planinou

Číslo: 2018/95/7-8 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na túru Strana: 30
Autor: Danica Púry
Autor fotiek: Danica Púry

Pohľady na muránsku Veľkú lúku a pastviny v okolí Dobšinej s pasúcimi sa stádami koní vyvoláva pocit slobody a krásy.


Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. Na jej území sa stretávajú Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy a Horehronské podolie. Vďaka prevahe vápencov a dolomitov, hornín ľahko podliehajúcich procesu krasovatenia, je Muránska planina bohatá na povrchové i podpovrchové krasové javy. Dosiaľ tu bolo objavených takmer 500 jaskýň a priepastí, viac ako 50 ponorov a vyvieračiek, ako aj množstvo povrchových krasových javov – škrapy, krasové jamy, tiesňavy, skalné veže a ihly a skalné brány. Zatiaľ najrozsiahlejším jaskynným systémom je jaskyňa Bobačka (národná prírodná pamiatka) s vyše päť kilometrov dlhými podzemnými priestormi s bohatou sintrovou výzdobou.

Kone sú symbolom Muránskej planiny. História ich chovu siaha do roku1950, keď na Veľkej lúke pri Muráni zriadili žrebčín na odchov koní horského typu pre potreby lesného hospodárstva a armády. Základom chovu na Muránskej planine sa stal huculský kôň – neveľký, no nenáročný a mimoriadne odolný kôň, schopný prispôsobiť sa aj tvrdým prírodným podmienkam horských oblastí.

Východiskom pre turistiku v Muránskej planine sú obce Tisovec, Muráň a Červená Skala, medzi atraktívne východiskové miesta pre turistov patria aj Závadka nad Hronom a sedlo Zbojská.

Cez horské sedlo Zbojská  vedie cesta a najmä unikátna ozubnicová železnica z Brezna do Tisovca, priamo v horskom sedle má zastávku. Koliba Zbojská je ideálnym miestom nielen na gurmánske hody, ale i na prekrásne výlety do okolia. My sme sa stretli v sedle Zbojská a začali turistiku kofolou, niektorí aj polievkou.

Plán bol jasný, prísť zavčasu na útulňu Nižná Kľaková, aby sme si mali kde rozložiť spacáky. Po širokej lúke zostupujeme do lesa na červenú značku, smer Kučelach. Cesta je prašná, rozrýpaná od lesných strojov, chládku nikde, slnko pečie na hlavy. Stúpanie chodníkom v slniečku s batohom na chrbte mi opäť pripomína naše každoročné prechody Slovenskom. A je to tu znova. Prichádzame do sedla Tri kopce (1 406 m), míňame auto, ktoré to túruje smerom hore a zanecháva nám len smradľavý výfukový opar. Tri kopce je hríbik s nijakým výhľadom, tak sme si vybehli ešte vyššie na Fabovu hoľu (1 439 m). Žiaľ, ani z nej nie sú výhľady, je to tu samé rúbanisko, čučoriedok hojne a pri hríbiku skupina asi desiatich chlapov a hneď nás ponúkajú „ohnivou vodou“. Ale kto by toto pil na pravé poludnie, keď je takmer 32° C?

Rozlúčime sa a ideme ďalej po červenej, modrej a žltej turistickej značke smer sedlo Burda. Sú tu pekné výhľady, nachádzame prameň rieky Rimavy. V sedle je hádam najviac „vyťažený“ turistický hríbik J, je na ňom až desať smerovníkov. Vidíme aj malú horáreň, kde partia varí gulášik. Odolávame a šliapeme ďalej, lebo starí známi chlapi z Fabovej hole sa chystajú na tú istú útulňu. Stúpame kopcom do sedla Pod Vysokým vrchom, vstupujeme do lesa a dohadujeme sa, kadiaľ ďalej. Máme dve možnosti – ísť po červenej smer Sivákova a z nej na Nižnú Kľakovú, alebo ísť po modrej značke na Stožky s pekným stúpaním v úvode a potom po žltej do sedla Pod skalnou studňou a odtiaľ na Nižnú Kľakovú.

Naša skupina sa rozhodla, že nebude meniť farbu a ide po červenej značke ďalej. Hustým lesom prichádzame na Sivákovú a nachádzame veľmi-preveľmi veľa dubákov. Naozaj veľa. Ale kam s nimi, kam ich dať? Takáto úžasná vec a nevieme to zužitkovať. Nechávame dubáky lesnej zveri a pokračujeme ďalej a už sa tešíme na večeru. Asi po pol hodine prichádzame do raja. Na veľkú lúku, kde sa pasú kone. Majú na krku zvonce ako kravy, prečo netušíme, asi aby neutiekli? Nie sú to len také obyčajné kone, sú to noriky muránskeho typu. Húževnaté koníky určené pre lesné hospodárstvo sa tu chovajú v drsných podmienkach. Na lúke je maringotka a chatka, ktorá je zamknutá a útulná, veľmi pekná drevená búdka a latrína. Neďaleko je prameň pitnej vody, dokonalé. A desiati chlapi nikde, len bača alebo pastier, či ako sa volá ten, kto pasie kone?

Útulňa je naozaj pekná, je tu veľké ohnisko, stôl, dalo by sa tu pobudnúť aj týždeň. Naši chlapi išli po vodu odbočkou na Skalnú bránu. Krátky prudký zostup po žltej značke, vľavo je označená odbočka k prameňu pitnej vody, ktorý však v parnom lete môže byť vyschnutý, pre nás však nebol. Po štvrťhodine by sa dalo dostať pod Skalnú bránu. Ženy išli na drevo, chlapi potom urobili ohník. Večera sa mohla začať chystať. Koníky už boli v ohrade, bača v maringotke. Neprišiel nás pozdraviť, škoda, mohli sme podebatovať.

Ráno nás zobudil hrmot koní, ktoré mali už výbeh a zvonili zvoncami. My sme si pripravovali raňajky a koníky vedeli, kam majú ísť – k našim ruksakom po maškrtky. Tak sme im dali jabĺčka. Predpoveď na ten deň bola zlá, poobede malo začať pršať a dážď mal byť aj nasledujúce dva dni. Skupina sa preto rozhodla výlet si skrátiť. Ideme smer Studňa na Muránskej planine (1 180 m). Studňa je fenomén, patrí k Muránskej planine asi tak ako Štrbské pleso k Vysokým Tatrám. Dá sa tu pozrieť Ľadová jaskyňa. Je to asi tridsať metrov hlboká krasová jama (možno vidieť len jej časť), ktorá pokračuje asi osemdesiatmetrovou podzemnou chodbou. Dlho do leta sa tu udržuje laď a sneh. Jaskyňa je verejnosti neprístupná. Neskôr sa uberáme smer Maretkiná. Na Maretkinej sa občerstvujeme a ideme na skok na vyhliadku Poludnica. Je zatiahnuté, hmla, výhľady nie sú žiaľ žiadne. Pokračujeme smerom na Veľkú lúku Piesky a odtiaľ na Veľkú lúku (905 m) až do Muránskej huty.

Prechod Muránskej planiny je limitovaný miestami s možnosťou prenocovania či bivakovania. Sú to napríklad útulňa na Nižnej Kľakovej, táborisko na Pieskoch a táborisko v doline Strateník. Trasy pre viacdenné prechody Muránskej planiny  možno skombinovať s jednodennými trasami.

Tipy na jednodenné trasy:

Sedlo Zbojská – Fabova hoľa – sedlo Burda – Randavica – horáreň pod Stožkami – Skalná brána – Nižná Kľaková (nocľah) – Studňa – Maretkiná – Poludnica – Veľká lúka – hrad Muráň – Veľká lúka Piesky (nocľah) – sedlo Javorinka – Stolica – Kohút – Revúca

Tipy na náročnejšie jednodenné trasy:

Muráň – hrad Muráň – Veľká lúka – Poludnica – Studňa – Nižná Kľaková – Skalná brána – Hrdzavá dolina – Muráň. Ide o náročnú celodennú trasu centrálnou časťou Muránskej planiny, ktorá zahŕňa najznámejšie miesta národného parku. Trasa sa dá absolvovať za minimálne 8 až 10 hodín.

Muráň – hrad Muráň – Veľká lúka – Poludnica – Studňa – Havranné – Lopušná – Červená Skala. Ďalšia z náročných jednodenných variant, keď nechceme na Muránskej planine nocovať, a pritom chceme vidieť čo najviac. Na trasu potrebujeme minimálne 10 až 12 hodín.

Zbojská – Fabova hoľa – sedlo Burda – Randavica – horáreň Stožky – Skalná brána – Nižná Kľaková – Hrdzavá dolina – Muráň. Ide o jednu z najkrajších trás na Muránskej planine. Je to náročná celodenná trasa (10 až 12 hod.). Skrátiť ju možno tak, že zo sedla Zbojská vystúpime po červenom turisticky značkovanom chodníku na Kučelach a do sedla Burda a budeme pokračovať po zelenej značke úbočím Fabovej hole.

Želám vám, aby návšteva Muránskej planiny zanechala vo vás tie naj dojmy a zážitky. V národnom parku nenájdete žiadnu pravidelne a trvale otvorenú chatu, kde by sa dali doplniť potraviny a pitie. Výnimkou je sedlo Zbojská. Národný park Muránska planina je rozsiahly, lesnatý a divoký. Hrozí zablúdenie aj stret s medveďom či iným divým zvieraťom. Prispôsobte preto voľbu trasy svojim možnostiam a skúsenostiam a nepreceňujte svoje schopnosti.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk